Zakład Usług Kominiarskich. ,, Kier '' 609049988

Brak rachunku czy protokołu potwierdzającego coroczny przegląd kominiarski może spowodować, że nie dostaniemy odszkodowania po pożarze.

Według różnych szacunków ok. 40 proc. domów i mieszkań w Polsce nie jest ubezpieczonych. Ci właściciele, którzy wykupili polisę, też czasami mogą nie dostać odszkodowania, jeśli nie spełnią wymagań określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Bo generalna zasada jest taka, że klient ma obowiązek zapobiegać szkodzie i należycie troszczyć się o to, żeby do niej nie doszło. Domy i mieszkania ubezpieczamy na wypadek różnych zdarzeń, zazwyczaj jednym z nich jest pożar. Bardzo często do pożaru dochodzi z powodu wady czy usterki w instalacji kominiarskiej. Dlatego standardowo przy tego typu szkodach ubezpieczyciel żąda od klienta przedstawienia aktualnego zaświadczenia, że został przeprowadzony przegląd kominiarski. Właściciel każdego budynku jest zobowiązany przez prawo do zlecenia przeglądu raz w roku. Osobą uprawnioną do przeprowadzenia przeglądu jest osoba posiadająca uprawnienia mistrza kominiarskiego. We wszystkich ogólnych warunkach ubezpieczenia domów i mieszkań są zapisy o obowiązku przestrzegania przepisów prawa, w tym budowlanego. – Konsekwencją niewywiązywania się z obowiązków takich jak coroczny przegląd kominiarski może być ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania,  jeśli miało to wpływ na powstanie szkody – mówi Maciej Kuźmicz z Ergo Hestii. Odmowa nie jest automatyczna. – Do każdej szkody podchodzi się indywidualnie – wyjaśnia Agnieszka Rosa z PZU. W razie decyzji odmownej towarzystwo musi wykazać istnienie związku przyczynowego między niesprawnością przewodu kominowego (zły stan techniczny, brak obowiązkowego przeglądu) a pożarem. Analiza wszystkich okoliczności powinna wykazać, że związek taki istnieje.
 
W przypadku mieszkań w blokach, przegląd kominiarski zwykle organizuje spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Natomiast jeśli chodzi o domy jednorodzinne, każdy właściciel powinien zatroszczyć się o to na własną rękę. Nie możemy się tłumaczyć, że nie wiedzieliśmy o tym obowiązku, ponieważ przed podpisaniem umowy z towarzystwem powinniśmy zapoznać się z OWU. Natomiast nigdzie nie jest wyraźnie napisane, w jaki sposób należy potwierdzić przeprowadzenie corocznego przeglądu kominiarskiego: czy wystarczy paragon albo rachunek wystawiony przez kominiarza, czy też musi to być protokół. Należy przyjąć, że jeśli ubezpieczyciel nie określa tego w OWU, to nie powinien odmawiać odszkodowania, gdy przegląd jest udokumentowany paragonem albo rachunkiem.

Opinia dla „Rz"

Marek Wojciechowski | dyrektor departamentu ubezpieczeń majątkowych dla klientów indywidualnych, Generali Część towarzystw uznaje paragony i rachunki od kominiarzy z adnotacją: przegląd komina. Ale inne firmy wymagają, aby potwierdzeniem przeglądu był protokół z opisem wykonanych czynności oraz ewentualnych zaleceń w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Klienci na ogół posiadają rachunki od kominiarzy, natomiast niestety rzadko kto ma coroczny protokół. O tym, czy rachunek otrzymany od kominiarza wystarczy, czy ubezpieczyciel zażąda protokołu, nie dowiemy się z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Trudno taką informację zdobyć również u agentów ubezpieczeniowych danego towarzystwa. Dopiero gdy dojdzie do szkody, dokładnie poznajemy wymagania, ale niestety wtedy zwykle jest już za późno.


Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl